Konstrukcja nawierzchni betonowej:

  • górna warstwa nawierzchni
  • płyta betonowa
  • podbudowa
  • ulepszone podłoże
  • podłoże naturalne

Zadaniem płyty betonowej jest, oczywiście przejęcie obciążeń generowanych przez ruch oraz wpływów atmosferycznych. Pełni funkcję warstwy ścieralnej i nośnej (podbudowy).

Warstwa podbudowy składa się z jednej lub zespołu warstw, które podpierają płytę betonową oraz dbają o rozkład nacisków na podłoże.

W zależności od nośności podłoża gruntowego naturalnego stosuje się (lub nie) tzw. warstwę ulepszonego podłoża. Może także pełnić funkcję mrozoochronną, wyrównawczą,odsączającą i odcinającą.

Podstawowymi materiałami do produkcji betonu są cementy, kruszywa, piasek, woda oraz domieszki.

Mieszanka do nawierzchni betonowych powinna posiadać odpowiednią konsystencję oraz zawartość powietrza.

Podstawowymi wymaganiami są natomiast wymagania wytrzymałościowe:

  • wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie przy zginaniu
  • nasiąkliwość wagowa nie większa niż 5%
  • użycie kruszywa o odpowiedniej mrozoodporności.

Rozróżnia się także dwa sposoby wbudowywania mieszanek betonowych:

  • w deskowaniu ślizgowym 
    Metoda ta polega na wbudowywaniu mieszanki za pomocą maszyny, które formułuje nawierzchnię, ograniczającją po bokach za pomocą deskowań ślizgowych, będących częścią składową maszyny.
  • w deskowaniu stałym
    Metoda ta polega na wbudowywaniu mieszkanki między stałymi deskowaniami, złożonymi z drewnianych beleklub ceowników, przytwierdzonych do podłoża za pomocą
    szpilek. Rozkładanie betonu odbywa się ręcznie
    lub za pomocą równiarek lub spycharek.

Zagęszczanie natomiast powinno być wykonywane za pomocą wibratorów wgłębnych powierzchniowych. Należy także zadbać o odpowiednie warunki: temperaturę powietrza i betonu oraz wody i/lub kruszywa.

Aby zachować trwałość i wszystkie zalety betonowej nawierzchni należy ją odpowiednio pielęgnować.

Po ułożeniu i zagęszczeniu, wygładza się ją przy pomocy deski mechanicznej lub ręcznie. Następnie nadaje odpowiednią teksturę.

W celu zabezpieczenia świeżego betonu przed skutkami szybkiego odparowania wody, zaleca się pielęgnację powłokową. W celu redukcji wpływów termicznych oraz wilgotnościowych stosuje się system szczelin (podłużnych lub poprzecznych).

Warto wiedzieć, że:

Drogi lokalne z nawierzchnią betonową doskonale sprawdzają się w wielu krajach. Także w Polsce ta technologia wzbudza coraz większe zainteresowanie. A dostępność surowców oraz prostota wykonania sprawiają, że tego typu drogi mogą powstawać w zasadzie w każdej gminie. Szczegółowe informacje dostępne są w poradniku.

Pobierz poradnik

A zgodnie z analizą kosztów i przeprowadzonymi badaniami, droga o nawierzchni betonowej pozwala na oszczędności rzędu prawie 30% już na etapie budowy oraz ponad 50% w odniesieniu do 30 lat użytkowania!

Zobacz raport

Zapraszamy do kontaktu

Zapraszamy do kontaktu

Przemysław Malinowski

Pełnomocnik Zarządu ds. Promocji Dróg Betonowych